Středověký svět

Textové pojednání a příručka rad pro mladé autory fantasy, pány jeskyně a další, z pera renomovaného autora přináší mnoho dobrých rad i poučení. Čerpá z odborné literatury a předkládá tak soubor popisů míst, kde s může hrdina vyskytnout, co jej může potkat a předkládá dobové reálie k inspiraci. Nejde o vyčerpávající publikaci - tak to ani nebylo zamýšleno; spíše zde naleznete spoustu inspirace a odkazy pro další vyhledávání.

 

Stažení zdarma

Díky Městské knihovně v Praze je Středověký svět k dispzozici online - zdarma a přtom zcela legálně.

Stahovat můžete rovnou ze stránek knihovny. A to hned v několika formátech (epub, pdf, html a prc).

 

Co je středověký svět

(Ukázka z předmluvy Lucie Lukačovičové)

Jako se science-fiction obrací k budoucnosti, tak se fantasy obrací k minulosti. Je obtížné vytvořit bez příslušných technických znalostí náležitý popis vesmírného ztroskotání nebo manévrování kosmických lodí kolem planety. Ač o tom mnozí nejsou přesvědčeni, fantasy za svou futuristickou sestřičkou v ničem nezaostává. Autor by se neměl dopouštět základních chyb, které narušují atmosféru nebo odporují logice, přírodním zákonům, možnostem středověkých technologií nebo schopnostem lidského těla. A tato podmínka zákonitě předpokládá alespoň elementární znalost problematiky - kterou ovšem není vůbec jednoduché získat ze záplavy specializované odborné literatury.

Zároveň ale fantasy není hodina dějepisu. Nač za každou cenu přistřihnout křídla představivosti a zotročovat myšlenky a nápady? Do fantasy lze teoreticky umístit celkem jakýkoliv prvek. Ale často se zapomíná na to, že musí pro jeho výskyt musí být dobrý a zřejmý důvod, který vyvstane bez sáhodlouhého vysvětlování. A především nesmí narušovat kontinuitu, čtivost a strhující proud příběhu.

 

Stránky knihy s případnými komentáři

http://www.straky.cz/katalog.aspx?Action=Book&BookID=41

http://www.straky.cz/katalog.aspx?Action=Book&BookID=97

Kniha na stránkách vydavatelství Straky na vrbě.

 

http://www.legie.info/kniha/5178-miloslav-linc-stredoveky-svet

Stránka knihy na vynikající Legii.

 

Recenze zatoulané na internetu

První recenze na serveru Fantasyplanet - publikováno 24.6.2005; autor Ondřej Jireš.

Druhá a již obsáhlejší recenze na serveru Fantasyplanet - publikováno 17.8.2005; autorkou Jana Jůzlová.

Krátké povídání na stránce Nokturno - publikováno 3.8.2005; autor Skaven.

Františka Vrbenská je autorkou recenze pro Ikarii (3/2007) - se zrušením časopisu (dnes funguje jako XB-1) ovšam zanikl i internetový archiv. Recenze bude doplněna (jen co prošmejdím domácí archiv a starou Ikarii tam najdu).

 

První recenze, jež se ztratila v porpadlišti dějin

(Recenze od Františky Vrbenské z Pevnosti 5/2005)

Fantasy bývá často chápána jako synonymum pro bezbřehou fantasii: volně se rozlétne, roztančí elfa po louce a hradní paní dá usednout na pohovku…A už jsme u toho. Divan v gotické jizbě?!
Vytvořit působivou atmosféru a iluzi skutečnosti, které uvedou čtenáře do funkčního světa odlišného od současnosti, znamená ctít základní pravidla platná pro dané prostředí. Grafomanské bláboly se většinou reáliemi nezatěžují. Zato i dobrý pán jeskyně si ověřuje, kolik asi bude chtít hostinský za skromnější večeři a jak často má hrdina napájet koně.

Abyste nemuseli studovat vědecké monografie a lovit ve skriptech, nabízí vám Míla Linc útlou, ale užitečnými informacemi doslova nabytou příručku, která vás provede vrcholícím středověkem. Dozvíte se, co lidé jedli, jak se oblékali, jaké zákony platily, jak byla organizována společnost… A samozřejmě nezapomíná ani na poznatky o zbraních a koních…

Podle obálky byste možná čekali něco nezávazného a zábavného; jde však o vážně míněný a přitom čtivý text naučného charakteru. Ačkoliv by se tu a tam drobounká nepřesnost našla, celku neuškodí. O poctivém úsilí svědčí autora svědčí sbor jeho konzultantů (mj. Ivana Kuglerová, Ladislav „Wothan“ Tomič), a obsáhlý soupis odborné literatury včetně webových odkazů. Tuhle brožurku prostě musíte mít! Protože - i kdybyste neměli rádi fantasy a nezajímali se o dějiny, určitě se vám bude hodit ke zkouškám…

 

Druhá recenze, jež se ztratila v propadlišti dějin

(Ztracená recenze ze Sardenu. Vyšla 17.8.2022 a jejím autorem je Slavoj Ševců)

Minimální minimum. Pokud nechcete aby vám vaši hráči či čtenáři otloukali o hlavu chyby v reáliích, či pokud chcete vědět co všechno si ještě může vaše postava dovolit, doporučuji tuto knížku. Ani v případě, že vlastníte odbornou knihovnu na toto téma, nejde o zbytečnou investici. Ušetříte si nervy, až vám bude někdo vychvalovat dílo plné nesmyslů (Nebo že by vám samotným něco uteklo?). Mílovi se podařilo vměstnat do pětasedmdesáti stran maximum užitečných informací o životě ve středověku.

Příběh dvou hlavních postav, osekán na holou kostru (krásně morbidní příměr ;-), nás vede městem, vesnicí a hradem. O každé z lokalit se dozvíme kdo, kde a jak ji obývá co má oblečeno jak žije, co ho může sužovat. Díky příběhu jsou informace stravitelnější a lépe se pamatují. Na pěti stranách najdeme dodatky s terminologickým slovníčkem a použitou literaturou (56).

Tohle všechno najdete ve formátu, který můžete lehce nosit sebou a v ceně jedné svačiny. Osobně přes rozsah své odborné knihovny koupě nelituji. Pokud však zaváháte, mohli byste litovat vy. Náklad je totiž nevelký a obávám se, že počet zbývajících výtisků je v této chvíli již pouze dvouciferný. Na druhou stranu, na tom jak úspěšně se se tato příručka bude prodávat, závisí zda vyjde další část. Míla Linc se tomu nebrání.