Literární soutěže

(poslední aktualizace 3.7.2023)

Zatím zde naleznete pouze jednoduchý přehled soutrěží, jejich uzávěrek a kontaktů. Časem, až se mi to podaří zpracovat (a nalézt nejvhodnější a nejpřehlednější formát) najdete i propozice a nějaké další rady. Seznam budu stále aktualizovat, takže pokud víte o nějaké literární SFaF soutěži, která zde není, napište mi prosím na email roggeveev @ seznam.cz a já soutěž zařadím (a časem zkusíme třeba i nějaký interaktivní formulář na vložení :-)

Cílem této stránky je nabídnout kompletní přehled pro všechny psavce, abyste nemuseli obcházet tisíc stránek a hledat, kde je jaká soutěž vyhlášená a jaká jsou pravidla. Je možné, že tu naleznete nějakou soutěž s neaktuálním datem uzávěrky, není to chyba (většinou), ale jen o fakt, že nebyla vyhlášena uzávěrka ročníku následujícího. Snažil jsem se najít vždy správný kontakt na pověřenou osobu, webové stránky, samozřejmě termín uzávěrky a také podmínky, které je potřeba dodržet. A občas i nějaký dobrý tip, kterak šance na umístění zvýšit…

Takže držím palce a směle do toho…

Staň se i ty autorem bestselleru

www.kjm.cz

[email protected]

14.9.2022

Vyhlášení v knihovně 31.10.2012. Nejlepší povídky nejspíše na webu.

Tip: pouze pro autory do 18-ti let. Maximální rozsah 5 stran, téma je knihovna. ovídky zasílejte poštou nebo přineste osobně na adresu Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Dětská knihovna, Kobližná 4, Brno 601 50 (na obálku napište heslo „literární soutěž“). Součástí povídky musí být i přihláška s podpisem zákonného zástupce, kterým vyjadřuje souhlas s případný zveřejněním povídky na webových stránkách knihovny, výstavě, případně v tištěném sborníku.

Žoldnéři fantasie

www.straky.cz

[email protected]

31.5.

Vyhlášení na Miniconu v listopadu, nejlepší povídky ve sborníku Žoldnéři fantasie

Tip: Rozsah 46 tisíc znaků včetně mezer, nesmí jít o práce publikované nebo k publikování chystané. Povídky zasílejte ve třech exemplářích a se zalepenou obálkou s osobními údaji (adresa: Michael Bronec, Horáčkova 1208, 1400 00Praha 4) plus na jednu elektronickou verzi emailem (přesný postup si vždy najděte v aktuálním vyhlášení). A ještě jedna dobrá rada k obsahu: pročtěte si předchozí Žoldnéře Fantasie i jejich předchůdce Drakobijce. Právě v nich naleznete obsáhlý doslov, kde je k nalezení několik tipů, jak lépe v soutěži uspět.

CKČ

http://www.fandom.cz

[email protected]

30.11.

Vyhlášení na Parconu, nejlepší povídky v antologii Mlok

Tip: Po zaslání je povídka zařazena podle počtu znaků do dané kategorie (mikropovídka do 9000,  krátká povídka 9001 - 30 000, povídka 30 001 - 90 000, novela 90 001 - 450 000); je dobré si to ohlídat, protože povídka o rozsahu 90001 znaků má samozřejmě menší šanci na úsěpch než epické dílo o třiceti tisících znaků. Nesmí se účastnit práce jakkoliv publikované. Zasílá se v elektronické formě a zároveň ve čtyřech vytištěných exemplářích (adresa: Jiřina Vorlová, Mariánská 401/41, 14200 Praha 4 - Lhotka).

O stříbřitělesklý halmochron

[email protected]

31.3.

Vyhlášení na Parconu, nejlepší povídky na internetu nebo v klubovém fanzinu

Tip: práce puze SF, upřednostňovány jsou povídky o cestování časem. Rozsah maximálně 40 normostran, maximálně tři povídky od jednoho autora (a součet stran všech tří povídek nepřesáhne oněch 40 normostran). Soutěž je NEanonymní - do hlavičky dejte i své jméno. Povídky buď posílat elektronicky (CD nebo mailem) nebo ve třech vytištěných exemplářích. (adresa: Petr Kaufner, Královická 41, 323 32 Plzeň)

O dračí řád

www.mfantasy.cz

[email protected]

31.12.

Vyhlášení výsledků v červenci 2011 (neupřesněno), nejlepší povídky na mfantasy a ve sborníku (při dostatečném množství kvalitních povídek)

Tip: Povídky (pouze fantasy) zaslat na email, soutěž je anonymní, proto své jméno pište pouze do těla emailu, ale ne do samotné povídky. Zasílejte pouze ve formátu *.doc (název souboru=název povídky). Od jednoho soutěžícího pouze jedna povídka, maximální rozsah 36 000 znaků. Dočkáte se i slovního hodnocení a workshopu.

O nejlepší fantasy

http://kjv.wz.cz/soutez.htm

31.8.

Vyhlášení na Parconu, nejlepší povídky v Pevnosti nebo v samostatném sborníku

Tip: zúčastnit se mohou pouze autoři, kterým nevyšla žádná kniha. Rozsah i počet povídek libovolný, soutěžní práce se zasílají vytištěné ve dvou exemplářích (adresa: Egon Čierny, Matěchova 14, 140 00 Praha 4).

Vidoucí

http://sfkpalantir.net/index.php?pid=2072

[email protected]

31.8.

Vyhlášení na STARconu 2012, nejlepší povídky v Pevnosti, zpětná vazba

Tip: rozsah 1800 - 54 000 znaků, maximálně 3 příspěvky od jednoho autora. Příspěvky pouze elektronicky a pouze komprimované (zip nebo rar).

Daidalos (dříve Ikaros)

http://www.casopisxb1.cz/

31.5.

Vyhlášení na Fénixconu, finálové povídky v XB-1

Tip: Maximální rozsah 50 normostran, zasílá se ve dvou exempláířích (adresa: Jaroslav Jiran, Gen. Janouška 893, 198 00 Praha 9). K povídkám přiložte i zalepenou obálku s údaji - soutěž je anonymní. Zásilku označte heslem LS Daidalos.

O loutnu barda Marigolda

http://www.mensa.cz/volny-cas/zajmove-skupiny/terminus/sfk-terminus

[email protected]

31.12.

Vyhlášení na Valné Hromadě Mensy (červen), nejlepší povídky v samostatném sborníku

Tip: pouze pro autory do 19 let (včetně). Rozsah 15 normostran, povídky nesmí být udané jinam. Hodnotí se v několika kategoriích (SF, fantasy, horror, pohádka; nově detektivka a výtvarný počin). Povidky posílat buď emailem nebo poštou (Václav Fořtík, Zavadilova 3, 160 00 Praha 6).

poviedková súťaž – Istrocon

http://www.istrocon.sk

[email protected]

1. 8.

Vyhlášení na Istroconu, nejlepší povídky ve sborníku Poviedky Istroconu.

Tip: Možno posílat i povídky v češtině. Pro účast je potřeba zaregistrovat se na webu, povídka musí mít rozsah maximálně 15 normostran, nesmí být zaslána do jiné soutěže. Povídku zašlete ve čtyřech exemplářích (adresa: OZ AnimeCrew, Mánesovo námestie 6, Bratislava) a obálku označte heslom Poviedka Istroconu 2011) a zároveň i elektronickou verzi. Soutěž je anonymní.

Zlatá Zebra

www.zz.arbez.cz

[email protected]

15.6.

Vyhlášení na Parconu, nejlepší povídky na webu a ve sborníku

Tip: Každý rok je jiné téma (pro rok 2011 “Bůh vs. lidstvo: první splátka”), v textu je nutné alespoň jednou opužít slovo ZEBRA, musí jít o sci fi. Maximální rozsah 50 normostran. Možno doplnit ilustrací. Povídku zaslat buď emailem nebo poštou (adresa: Pavel Štarha, Stružinec 16, 582 63 Ždírec n.D.).

Fantastická povídka

http://fantastickapovidka.cz

[email protected]

31.7.

Vyhlášení na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, nejlepší povídky otištěny ve spoulpracujících médiích a e-sborníku, publikace v audio podobně na ČRo - Leonardo.

Tip: možno maximálně 3 povídky od jednoho autora, každá maximálně 9000 znaků. Přihlášení přes formulář na webu, účastnit se nesmí žádný autor, jemuž vyšel román.

O nejhezčí, nejkratší SF povídku

http://www.vanili.cz/

[email protected]

1.12.

Vyhlášení ???, povídky na webu nebo v případném sborníku nejlepších prací

Tip: maximální rozsah 100 znaků, text piěte přímo do těla emailu. Počet povídek od jednoho autora není omezen.

O lahvičku miruvoru

www.straky.cz

[email protected]

30.11.

Vyhlášení na Tolkienconu 2012, nejlepší povídky v případném fanzinu (bude-li)

Tip: příspěvky do soutěže musí být inspirované dílem J.R.R.Tolkiena, vyhlašují se kategorie próza, poezie, kresba, hudba a artefakt. Texty psané pouze česky posílejte ve dvou exemplářích (adresa: Michael Bronec, Horáčkova 1208, 140 00 Praha 4), rozsah není omezen. Soutěž je anonymní.