Když se pohne les

V polovině prosince jsem se zastavil v Praze, neboť mě tam čekalo další setkání literárního workshopu. Po jeho skončení jsme zaskočili s nakladatelem na oběd a při té příležitosti přišla řeč na stíhání a nestíhání psaní. Psí oči našeho štěnátka na něj nepůsobily a tak jsem musel s pravou ven - ještě na jaře, než si na mě dosedl JFK, jsem napsal docela velký kus textu.

Jak už je to dlouho, měl jsem za to, že je potřeba to zásadně přepsat, že to nefunguje. Platilo to o jiném kousku, protože ten vznikl pro jiný příběh. V zásadě to znamená, že mám dvě třetiny knihy hotové, v praxi mám hotovou jednu třetinu. A to je to veliké překvapení - protože ta jedna třetina neptřebuje opravovat. Ona funguje…

V neděli, když jsme se vrátili domů, jsem si to začal pročítat (neboť mateirály pro to jiné psaní jsem neměl po ruce) a nakonec jsem se začetl úplně a definitivně. Nepamatoval jsem si skoro nic a dost věcí mě příjemně překvapilo i zaskočilo a hlavně - navnadilo!

Příběh začíná rok nebo dva po událostech popsaných v knize “Mrtví muži netančí”. Ale samozřejmě se tu objevují noví hrdinové - Vojtěch a Dětřich, dva vojáci Svinibrodského biskupa. Na čtenáře ale čekají další - velitel městské hlídky na Kozím hrádku Břicháč nebo mladý rytíř Jindřich. A určitě i mnozí další. A zkrátka nepřijdou ani staří známí - poněkud zestárlý a unavený Richard z Havraního vrchu stále svírá hejtmanský palcát a šíří z Kozího hrádku královskou spravedlnost a zákon.

Těšit se můžete na zlý a nepřátelský les (budeme uvnitř), na velkolepé bitvy (žádné komorní šolíchačky, ale opravdu stohlavé armády), citová vzplanutí i obyčejný spor dvou chlapů, které proti sobě postaví kariéra (a shoda nešťastných událostí)…

A definitivně to má i název, který vznikal velmi velmi dlouho. Z pracovního “Druhého břehu řeky” přes mnohé asociace a vymyšlený nadvakrát - po prvním vymyšlení jsme jej zapomněli a složitými myšlenkovými pochody jej objevovali znovu - jsme se dohodli, že druhý díl této volné trilogie ponese název “Když se pohne les”.

Těšte se. V plánu je vydat to v roce 2013.