Čtenářská výzva 2018? „Když se pohne les“ můžete použít hned v několika kategoriích!

Nejspíš Čtenářskou výzvu znáte. Ostatně asi i proto jste na téhle stránce.

Podíval jsem se na to a zjistil jsem, že mnozí čtenáři občas jen těžko hledají vhodnou knihu, kterou by si mohli přečíst. Tak tady nabízím jednu drobnou nápovědu v podobě pár bodíků. Až jsem se podivil, do kolika kolonek můžete „Když se pohne les“ zařadit :-)

Kniha autora, který žil ve vašem kraji

První bod, který můžete použít, je druhý bod. Tedy, pokud jste Středočeši (pokud to má být aktuální), nebo Pražáci či Brnáci (pokud má platit minulý čas). 

Kniha, ve které se jedna postav jmenuje jako vy

Bod čtyři. Většina postav má jen křestní jméno, občas s přídomkem, ale takových vás asi moc nebude. Každopádně, pokud se jmenujete Vojtěch nebo Jindřich, jdete na jistotu. Hlavní hrdina se  jmenuje Jan Boček, kterých se dá taky najít celá kopa. A pokud jste jeden z deseti Dětřichů nebo osmnácti Velenů, kteří v Česku žijí, pak asi jen těžko budete hledat jinou knihu :-)

Kniha, která má čtyřslovný název

Je škoda, že bod pět není bod čtyři, protože by to krásně ladilo. Ale i jinak naštěstí jednoduchou matematiku zvládám a do čtyř dopočítat umím (snad), takže „Když se pohne les“ je ideálním kandidátem do téhle kolonky.

Kniha s válečnou tématikou

Tady možná budeme trochu podvádět, ale na druhou stranu, když hlavní hrdinové jsou vojáci, neustále šermují a vše vrcholí velkou bitvou, tak to asi můžeme s přimhouřeným okem vzít.

Kniha, kde hraje roli knihovna (knihovník)

Jedna část se přímo v knihovně odehrává a hlavním hrdinou té části je knihovník. A hledání v knihách není jen marginálií. co jiného ale od knihovníka čekat, že…

Kniha žánru, který běžně nečtete

Pokud je pro vás fantasy cizí slovo, pak je tohle velmi dobrá alternativa. Nelítají tu totiž draci, magie je tu poskrovnu a rozhodně vzduchem nelétají žádné blesky, svět je víceméně středověký a některé povídky a knihy, které do něj zasazuji, podle některých měřítek nespadají do fantastiky, ale do historických povídek (jen se prostě odehrávají ve světě vymyšleném). Takže můžete utéct k jinému žánru a přitom se držet známého :-)